Święto reformacji w TV i Radiu

31 października po raz kolejny ewangelicy będa obchodzić Święto Reformacji.
W tym roku przypada 490. rocznica wielkiego wydarzenia w dziejach Europy, jakim było wystąpienie ks. Marcina Lutra. 31 października 1517 roku na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze zawisło 95 tez, które stały się początkiem wielkich zmian w wielu dziedzinach życia ówczesnych Europejczyków. Do dziś dzień 31 października jest Świętem Reformacji, dniem, w którym protestanci spotykają się na uroczystych nabożeństwach.
Zapraszamy na retransmisję uroczystego nabożeństwa z kościoła św. Trójcy w Warszawie w Programie II TVP o godz. 6.55.
Tegoroczne nabożeństwo w kościele św. Trójcy w Warszawie będzie miało szczególną oprawę. Będzie to niezwykłe spotkanie poświęcone modlitwie, rozważaniom biblijnym i poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: co zawdzięczamy Marcinowi Lutrowi?
Przed Świętem Reformacji w TVP 2 będzie również można zobaczyć program Redakcji Ekumenicznej zatytułowany \”Luter i współczesność\”. Emisja: wtorek, 30 października, godz. 7.20.
O programie tak piszą autorzy:
490 lat od rozpoczęcia procesu nazwanego potem reformacją autorzy filmu podejmą próbę spojrzenia na te wydarzenia okiem współczesnego człowieka. Czym jest, czym powinna i może być dla współczesnych reformacja? Czy rola reformatora, nie tylko Kościoła, ale również myśli europejskiej, jaką przez wieki pełnił Marcin Luter, już się skończyła?
Reformacja od dawna jest traktowana jako wydarzenie z historii dziejów coraz bardziej odległych i coraz mniej pasujących do nas oraz naszych obecnych problemów. Wystarczy jednak spojrzeć na myśl Marcina Lutra z punktu widzenia współczesności, aby przekonać się, że błędem jest rozpatrywanie tego procesu wyłącznie w kategoriach historycznych.
Próbę udowodnienia, że idee reformacji są wciąż żywe, podejmują wybitni profesorowie Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej i Polskiej Akademii Nauk. Prowadzone przez nich analizy myśli teologicznej i filozoficznej Marcina Lutra w kontekście obecnych problemów, takich jak załamanie kategorii moralnych w polskim społeczeństwie, wszechobecność i potężny wpływ kultury masowej na życie jednostek, nadchodzące problemy związane z rozwojem nauk biologicznych, takie jak genetyka, neurofarmakologia, systematyczne wydłużanie się życia człowieka i wynikające z tego problemy społeczne i gospodarcze, pokazują w nowym świetle i kontekście myśl reformacyjną.
Zapraszamy również na nabożeństwa, które będzie emitować Polskie Radio w Programie II.
31 października 2007 r. – 18.00 – Święto Reformacji (Warszawa)
1 listopada 2007 r. – 8.00 – Pamiątka Umarłych (Ruda Śląska Wirek)
Zapraszamy!
źródło: luteranie.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s