Jest nas coraz więcej! – w zeszłym roku przybyło 1,5 mln luteran!

Artykuł pochodzi ze strony www.luteranie.pl
W minionym roku przybyło ponad 1,5 mln luteranów w skali światowej
W dorocznym raporcie Światowej Federacji Luterańskiej, w którym znajdują się m. in. dane na temat liczby luteranów na świecie za 2007 r., odnotowano przyrost o ponad 1,5 mln osób. Sytuacja taka jest wynikiem szybkiego wzrostu liczby wiernych wyznania luterańskiego głównie na kontynencie afrykańskim. Obecnie liczba luteranów wynosi spośród 140 kościołów członkowskich zrzeszonych w ŚFL wynosi 68,3 mln. Dla porównania: 2005 r. – 66,2 mln, 2006 r. – 66,7mln. Liczba wszystkich luteranów na świecie zrzeszonych i niezrzeszonych w ŚFL wynosi obecnie 71,8 mln.
Afryka
W Afryce odnotowano w ubiegłym roku największy przyrost liczby luteranów na świecie (więcej o ponad 1,9 mln), która obecnie wynosi ponad 17,1 mln na całym kontynencie. Największym Kościołem luterańskim na Czarnym Lądzie pozostaje Etiopski Kościół Ewangelicki Mekane Yesus (ponad 4,8 mln), co oznacza, że Kościół ten „wspiął się” na drugą pozycję wśród luterańskich Kościołów na świecie. Większy pozostaje jedynie Kościół Szwecji (6,9 mln). Na czwartym miejscu plasuje się również Kościół z Afryki: Ewangelicko-Luterański Kościół Tanzanii (ponad 4,6 mln). Kościół ten odnotował w minionym roku przyrost o ponad 1,1 mln wiernych, co zawdzięcza się – zgodnie z raportem – wytężonej pracy ewangelizacyjnej w minionych dwóch latach.
Azja 
Na największym kontynencie odnotowano wzrost liczby luteranów o ponad 100.000 i wynosi obecnie 8,4 mln. Najbardziej liczebny pozostaje Protestancko-Chrześcijański Kościół Batak (Indonezja) – 3,75 mln. Największy przyrost odnotował Zjednoczony Protestancki Kościół (Indonezja) o 11,5% oraz Ewangelicko-Luterański Kościół w Papui-Nowej Gwinei o 10,4%.
Europa 
Liczba luteranów na Starym Kontynencie spadła w minionym roku o prawie 300.000 i wynosi obecnie 37,1 mln. Kościoły tradycyjnie luterańskie zachowały właściwie swój dotychczasowy stan: Szwecja (6,9 mln), Finlandia (4,5 mln), Dania (4,5 mln), Norwegia (3,8 mln). Największy przyrost odnotował Ewangelicko-Luterański Kościół Ingrii i Karelii w Rosji oraz Luterański Kościół Wielkiej Brytanii (18,6%). 
W kraju Reformacji, w Niemczech odnotowano spadek liczby wiernych o 180.000 i wynosi ona obecnie 12,6 mln. Największy pozostaje Krajowy Ewangelicko-Luterański Kościół Hanoweru (3 mln). 
Ameryka Łacińska 

W Ameryce Łacińskiej odnotowano niewielki spadek ogólnej liczby luteranów, która wynosi obecnie 1,1 mln. Największy liczebnie pozostaje Ewangelicki Kościół Luterskiego Wyznania w Brazylii (703.000, spadek o 2,3%).
Ameryka Północna 
Spadek o prawie 100.000 wiernych odnotowały Kościoły Luterańskie z kontynentu północnoamerykańskiego. Liczba wszystkich luteranów wynosi obecnie 7,9 mln, z czego 4,9 mln należy do ŚFL. Na trzecim miejscu na świecie znajduje się obecnie Ewangelicko-Luterański Kościół Ameryki (ELCA) – 4,7 mln.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s