Muzyka w Kościele Zbawiciela – Koncert II

6 lipca odbył się II Koncert z cyklu „Muzyka w Kościele Zbawiciela”, którego wykonawcami byli studenci Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Koncert rozpoczął się muzyką Johanna Sebastiana Bacha. Zaprezentowane zostały dwie kompozycje, które stanowią niedościgniony wzór formy ostinatowej, a więc wariacji opartych na stałym basie bądź harmonicznym schemacie. Jako pierwsza zabrzmiała Passacaglia c-moll. Wykonał ją Marek Przywarty, który wkrótce rozpocznie ostatni, piąty rok studiów w klasie organów profesora Piotra Grajtera oraz profesora doktora habilitowanego Radosława Marca, jak również trzeci rok w klasie klawesynu profesor Urszuli Bartkiewicz.

Drugim wykonawcą koncertu był Marcin Chiliński. Ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie gitary doktora Krzysztofa Pełecha. W październiku rozpocznie ostatni rok studiów magisterskich. Uczestniczył w licznych kursach, warsztatach i klasach mistrzowskich. Jest laureatem wielu konkursów muzycznych, m.in. w Olsztynie, Warszawie, Chełmnie, Brodnicy. Był stypendystą Starosty Działdowskiego oraz Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Koncertuje w kraju i zagranicą jako solista i kameralista.
Marcin Chiliński wykonał gitarową transkrypcję Chaconny Johanna Sebastiana Bacha stanowiącej ostatnią częścią skrzypcowej Partity d-moll oraz dyptyk Invocación y danza Joaquina Rodrigo. 

Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy Litanies, dzieło francuskiego kompozytora Jehana Alain\’a. W nutowym wydaniu utworu autor zamieścił swego rodzaju motto kompozycji: Gdy dusza chrześcijańska w swojej rozpaczy nie znajduje już nowych słów, aby błagać Boga o zmiłowanie, nieustannie, z wielką wiarą, powtarza to samo wezwanie. Rozum osiągnął kres. Jedynie wiara podąża za zbawieniem.
(opr. na podst. tekstu dr Jakuba Kwintala)

 
fot. Sławomir Kołtuński

WIĘCEJ INFORMACJI I FOTOGRAFII: tutaj

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s