Nabożeństwo i koncert w Bydgoszczy na kolejne 500 + dla Reformacji.

31 października wieczornym nabożeństwem rozpoczęto w Bydgoszczy kulminacyjne obchody 500 lat Reformacji. Po odśpiewaniu hymnu Warownym Grodem ks. Marek Loskot zacytował słowa Marcina Lutra, które były mottem obchodów reformacji w bydgoskiej parafii: „Mamy więcej powodów aby się cieszyć niż martwić.” 
To dziękczynne nabożeństwo zgromadziło wielu parafian i sympatyków naszego bydgoskiego kościoła. Gościem nabożeństwa był ks. Andrzej Jaskóła z parafii rzymskokatolickiej z Sośna, który przekazał słowa pozdrowienia. Mieszkańcy Sośna w sierpniu tego roku zostali bardzo ciężko doświadczeni przez huragan. Z tego też powodu zgodnie z uchwałą Rady Parafialnej w Bydgoszczy przez okres trzech tygodni zbierana była ofiara na rzecz poszkodowanych. Za uzyskaną ofiarę zostały zakupione bony budowlane, które zostały przekazane dla najbardziej potrzebujących.
Nabożeństwo było okazją aby podziękować Bogu za okazane błogosławieństwo. Za to, co podkreślił w kazaniu ks. Marek Loskot, że bydgoscy luteranie w sposób mądry i odpowiedzialny wspominali swoją przeszłość, a dzisiaj jeszcze mocniej z wiarą mogą patrzeć w przyszłość, pokazując swoją wiarygodność w świadectwie Ewangelii, pamiętając zawsze o słowach Pana Jezusa Chrystusa: Każdego, który mnie wyzna przed ludźmi i Ja wyznam przed Ojcem moim. Oprawę muzyczną nabożeństwa przygotował chór parafii pod dyrekcją kantora Jakuba Kwintala.
Po nabożeństwie nastąpiły przygotowania do koncertu reformacyjnego, a uczestnicy nabożeństwa przeszli do Luterańskiego Centrum Parafialnego. Przy kawie i słodkich wypiekach reflektowano o Jubileuszu Reformacji. Pierwszą część koncertu zatytułowanego \”J.S. Bach na 500 lat Reformacji\” rozpoczęła muzyka organowa. Kantor parafii dr Jakub Kwintal wykonał \”Passacalia i fugę c-moll\”.
Ks. Marek Loskot powitał zgromadzonych i rozpoczął drugą część koncertu cytatem z książeczki wydanej przez parafię w Toruniu \”Luter i muzyka\”; \”Najbardziej znanym zdaniem Marcina Lutra dotyczącym muzyki jest niewątpliwie to z przedmowy do Symphoniae Jucunddae, antologii Georga Rhaua (1538), w którym opisuje muzykę jako największy – zaraz – po Słowie Bożym – skarb na świecie, który panuje nad naszymi myślami, sercami i duszami\”. Słowa reformatora doskonale wpisują się w dzisiejszy muzyczny wieczór, podsumował ks. Loskot.

W drugiej części koncertu usłyszeliśmy III Suitę orkiestrową D-dur, BWV 1068 w wykonaniu Orkiestry Barokowej pod dyrekcją Macieja Wierzchonia. 

W trzeciej części koncertu słuchacze mieli okazję wysłuchać kantatę BWV 80 „Ein Feste Burg ist unser Gott”. Razem z orkiestrą Barokową wystąpił chór Akolada Bydgoskiej Szkoły Wyższej, który przygotowała Renata Szerafin – Wójtowicz, soliści Magdalena Aniszkiewicz – sopran, Anna Franek-alt, Przemysław Cierzniewski – tenor, i Janusz Żak – bas.
Ks. Marek Loskot przypomniał o wielu wydarzeniach , które zostały zrealizowane w roku reformacji przez bydgoskich luteran. „ Cieszymy się, że przyjęliście państwo nasze zaproszenie na dzisiejszy koncert. Dziękuję organizatorom Ewangelickiemu Towarzystwie Kulturalno-Oświatowemu w Bydgoszczy, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Miastu Bydgoszcz i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bydgoszczy.” Tradycyjnie zostały wręczone wszystkim artystom pamiątkowe Róże Lutra. Wykonawcy przygotowali miłą niespodzianką.

Na zakończenie wykonali Hymn Reformacji, podczas którego wszyscy powstali z miejsc i wsłuchali się w słowa „Warownym grodem jest nasz Bóg (…) innego nie masz Boga.” Muzyka i Słowo niech pozostaną dobrym impulsem – jak powiedział to prowadzący koncert ks. Marek Loskot – na kolejne 500 + Reformacj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s