Ekumenicznie 2018

W Luterańskim Centrum Parafialnym na pl. Zbawiciela odbyło się, w środę, 17 stycznia, spotkanie, podczas którego znani poeci czytali wiersze inspirowane chrześcijaństwem.
Przybyłych gości przywitał gospodarz, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Bydgoszczy ks. Marek Loskot. Spotkanie prowadził Wiesław Trzeciakowski, który był pomysłodawcą zorganizowania wieczoru literackiego w miejscu spotkań bydgoskich luteran.
– Przyjaźń otwiera drzwi – powiedział na wstępie, nawiązując do zaczynającego się następnego dnia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wyjaśnił, że utwory, które zostaną zaprezentowane, nie są religijne w sensie kościelnym, lecz inspirowane chrześcijaństwem, „bo poezja rodzi się z przeżywania”.
Jak podkreślano przed spotkaniem, dla poetów ważne jest przeżywanie chrześcijańskich źródeł i żywych wciąż inspiracji, obecnych w naszej polskiej kulturze od ponad 1000 lat, a dialog dla nich oznacza po prostu przyjaźń, ta zaś otwiera drzwi do prawdziwego poznania się i dialogu. Można tak rozmawiać ze sobą i przyjaźnić się, żyć wspólnie, nie zamazując swej religijnej tożsamości.
W spotkaniu wzięli m.in. udział członkowie kujawsko-pomorskiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej z jego prezesem ks. Januszem Olszańskim , proboszczem bydgoskiej parafii ewangelicko – metodystycznej, ks. Krzysztof Panasiuk z kościoła rzymsko-katolickiego i ks. Marian Radziwon proboszcz parafii prawosławnej.
Wystąpili poeci: Zdzisław Pruss, Marek Siwiec, B. Siwiec, Jarosław Jakubowski, Maciej Krzyżan, Wiesław Trzeciakowski, Wojciech Banach, Stefan Pastuszewski, Grzegorz Grzmot-Bilski, K. Wulert, J. Jackiewicz, M. Mówińska – Zyśk, bardzo ciepło przyjmowani przez publiczność. W toku prezentacji wierszy pojawiły się także akcenty muzyczne (para sympatycznych uczniów ze szkoły muzycznej w Bydgoszczy, pianino i wiolonczela). Całość spotkania prowadził Wiesław Trzeciakowski.
za: 24 bydgoszcz; Wiesław Trzeciakowski;  
fot. Sławomir Kołtuński

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s