Zapraszamy na wystawę do Kościoła Zbawiciela.

8 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w naszej Parafii została otwarta wystawa zatytułowana „Niepodległa dla wszystkich – Ewangelicy dla Niepodległej” autorstwa p. Jerzego Domasłowskiego

fot.Sławomir Kołtuński
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Jest również możliwość wypożyczenia ekspozycji.
Telefon kontaktowy : 600 932 182.

\”Niepodległa dla wszystkich – Ewangelicy dla Niepodległej\”

1918-2018. W setną rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości godzi się pamiętać o tych, którzy o tę sprawę walczyli. Zbrojnie i pracą. Jako luteranie pragniemy przypomnieć w szczególny sposób naszych współwyznawców, ale także ewangelików reformowanych z uwagi na szczególne więzy łączące nasze Kościoły, których wyznawcy niejeden raz, aż do czasów obecnych, tworzyli wspólnie społeczność parafialną. Przedstawiamy duchownych i świeckich, wojskowych, przemysłowców, ludzi kultury i nauki. Ludzi sukcesu i męczenników. Tych, którzy o wolność ojczyzny walczyli w kraju i tych, którzy pragnęli do Polski dołączyć, a także tych, którzy pod presją historii nieoczekiwanie znaleźli się pod obcym panowaniem. Wiele postaci jest związanych z terenem obecnej diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, w skład której wchodzi również parafia bydgoska. Temat jest daleki od wyczerpania i chodziło raczej o zaprezentowanie interesujących i typowych przykładów, niż o ujęcie encyklopedyczne. Z tych powodów trzeba było pominąć zarówno tych, którzy pod zaborami nieraz żmudnie przygotowywali grunt pod odzyskanie niepodległości, lecz tego nie doczekali, jak i tych, którzy uznani w swej dziedzinie za jednostki wybitne, nie prowadzili szerszej działalności społecznej. Nacisk położyliśmy na osoby, które – nieraz mimo nacisków ze strony wyznania dominującego w naszym kraju – dochowały wierności własnym przekonaniom religijnym. I ze względów oczywistych nie uwzględnialiśmy osób żyjących w naszych czasach, choćby szeroko znanych w społeczeństwie. Zapraszamy do zwiedzania i do refleksji.

Jerzy Domasłowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s