Światowy Dzień Modlitwy 2021

Jak co roku w pierwszy piątek marca będzie obchodzony Światowy Dzień Modlitwy. W tym roku liturgię do niego przygotowały chrześcijanki z Vanuatu, które na hasło przewodnie wybrały słowa: „Buduj na mocnym fundamencie”.

Światowy Dzień Modlitwy skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 130-letniej tradycji. Co roku w pierwszy piątek marca na całym świecie przedstawiciele różnych wyznań spotykają się na wspólnej modlitwie. Liturgię za każdym razem przygotowują chrześcijanki z innego kraju – w tym roku z Vanuatu.

Co roku poznając nową liturgię przygotowaną przez inny Komitet ŚDM, budujemy relacje z mieszkańcami tego kraju,ofiarowując im naszą modlitwę.

Chrześcijanki z Vanuatu zachęcają nas do wspólnej modlitwy słowami: Wyznajemy, że słuchałyśmy Twojego słowa, ale nie wypełniałyśmy go. Często błądzimy i nie dbamy o ważne sprawy. Stajemy wobec przeciwności losu i wyzwań, aby nie budować naszego życia na piasku, lecz na fundamencie, którym są słowa Jezusa Chrystusa.

W słowach powitania mieszkanki Vanuatu opisują swój kraj: \”Źródłem kultury, języków, tradycyjnych wartości i duchowości Vanuatu są głównie mieszkańcy Melanezji, ale także mniejszości pochodzenia polinezyjskiego. Czarno-białe piaszczyste plaże, rafy koralowe z kolorowymi rybami, piękne ptaki, owoce i orzechy w lesie, wszystko to sprawia, że wyspy są dziewiczym środowiskiem, mimo że narażone są na częste burze tropikalne, trzęsienia ziemi, działanie cyklonów, tsunami i aktywnych wulkanów. Każda wyspa i miejscowość ma swoje władze i własny system rządów, własnych bogów, język oraz charakterystyczne domy z liści i drzewa wyciosanego kamiennymi siekierami, pokryte strzechą.
Gdy kobiety i mężczyźni chcą omówić sprawy ważne dla ich społeczności, spotykają się w Farea, czyli lokalnym domu spotkań. Vanuatu jest krajem wyspiarskim, położonym w południowej części Oceanu Spokojnego, jest republiką konstytucyjną utworzoną w 1980 roku po uzyskaniu niepodległości od francusko-brytyjskiego kondominium. Dziś nad Vanuatu dumnie powiewa jego flaga i herb, aby każdy mógł przeczytać „W Bogu trwamy”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s