Lubiewice k. Wierzchlasu. Poświecono odnowioną zabytkową, ewangelicką nekropolię

W sobotę 26 września 2009 r. odbyło się uroczyste poświęcenie odremontowanego zabytkowego cmentarza ewangelickiego z połowy XIX w. Cmentarz odrestaurowany został przez Stowarzyszenie na rzecz Ocalenia Śladów Przeszłości w Gminie Cekcyn \”Światło\”. Nabożeństwo odprawił ks. Marek Loskot. Cmentarz znajduje się w osadzie Lubiewice k.Wierzchlasu (Bory Tucholskie), na którym spoczywają leśnicy i ich rodziny sprzed 1939 roku. 
Członkowie \”Światła\” wraz z Nadleśnictwem Zamrzenica, usunęli krzaki i wyczyścili nagrobki. Cały teren nekropolii został ogrodzony drewnianym płotkiem. Na środku cmentarza stanął brzozowy krzyż oraz ustawiono polny kamień, na którym umieszczona została marmurowa tablica z dwujęzycznym napisem.
Proboszcz bydgoskiej parafii uczestniczył już po raz siódmy w otwarciu ewangelickiej nekropolii po uporządkowaniu przez członków Stowarzyszenia Światło i mieszkańców gminy Cekcyn. Serdeczne słowa podziękowania należą się wójtowi gminy Cekcyn, Stowarzyszeniu Światło, mieszkańcom Wysokiej, Brzoza, Iwiec, Ostrowie, Nowy Sumin i osady Lubiewice.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s