Brzózki – otwarcie cmentarza ewangelickiego

Dnia 4 września 2010 r. w miejscowości Brzózki pod Bydgoszczą odbyła się uroczystość „Święta Brzózek” . Podczas uroczystości nastąpiło otwarcie rewitalizowanego XIX wiecznego cmentarza ewangelickiego, jak również odbyła się wystawa I Brzózkowych Warsztatów Artystycznych Sztuk Różnych, podczas której została odsłonięta rzeźba w drewnie „łączą nas dzieje i pasja- Jedność”. Uroczystość uświetni występ chóru im. Jana Pawła II z Szubina. 
Teren cmentarza przez długie lata pozostawał śmietniskiem zarośniętym krzewami. Dzięki mobilizacji i zaangażowaniu lokalnej społeczności udało się przywrócić wygląd, jaki należy się temu miejscu. Wsparcia finansowego w realizacji projektu udzieliły władze powiatu nakielskiego i gminy Szubin. Uroczystego poświęcenia cmentarza dokonał ks. Marek Loskot i proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej w Turze, ks. Piotr Zdanowicz.
Po poświęceniu odsłonięta został rzeźba „Łączą nas dzieje i pasja- Jedność”. „Praca przedstawia trzy postacie. Najstarsza z nich to mężczyzna, symbolizujący doświadczenie, nawiązujący do naszych przodków. Kobieta w średnim wieku to przedstawicielka aktywnego, pełnego pasji i zmotywowanego do działania społeczeństwa. Mały chłopiec to symbol ciekawości świata”- powiedział autor rzeźby Mateusz Malesa.
Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni udali się na biesiadowanie przy grillu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s