„Jak świadczyć o Chrystusie?”- 100-lecie Konferencji w Edynburgu

3. września br. w parafii Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w RP odbyło się spotkanie ekumeniczne poświęcone konferencji w Edynburgu. Licznie zgromadzonych gości powital miejscowy proboszcz i gospodarz parafii, ks. Janusz Olszański. Prelegentem wieczoru byl ks. Ireneusz Lukas- Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej. Oprócz ks. Ireneusza Lukasa Kościól Ewangelicko- Augsburski reprezentowali ks. Marek Loskot- Bydgoszcz, ks. Jerzy Molin- Toruń,ks. Pawe Badura- Grudziądz, Dawid Sabara- praktykant z Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Kościola rzymskokatolickiego, prawoslawnego i metodystycznego. Wśród licznie zgromadzonych gości pojawili się również bydgoscy luteranie.
Przewodnim tematem spotkania była rocznica 100-lecia konferencji w Edenburgu, która dała początek współczesnemu ruchowi ekumenicznemu. „Symbolicznym stało się wołanie jednego z uczestników konferencji, który prosił, by nie było podziałów wśród głoszących Ewangelię na terenach misyjnych”- powiedział ks. Ireneusz Lukas. Słowa te miały położyć kres rywalizacji w zdobywaniu nowych wyznawców. W odróżnieniu od konferencji z 1910 roku wzięli w niej udział również przedstawiciel Kościoła rzymskokatolickiego i prawosławnego. 
Po prelekcji odbyła się emocjonująca dyskusja dotycząca współczesnego ekumenizmu. Zdominował ją problem mieszanych małżeństw i wzajemnej akceptacji Wieczerzy Pańskiej. „Do takich rzeczy należy podejść bez emocji”- apelował ks. Marek Loskot. Wspólne spotkanie zakończyło się modlitwą Ojcze nasz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s